הגנת סודיות המטופל

הגנת הפרטיות היא תחום המשתרע מעל מגוון רחב של סוגי פגיעה.

לעיתים יכולה להיות פגיעה "כפולה" בפרטיות כאשר מדובר בפגיעה, בנוסף, גם בסודיות רפואית (חיסיון רפואי, חיסיון תיק רפואי).

כך למשל, במקרים שבהם מפורסמות תמונות של מטופל. אותם צילומים יכולים להתבצע, לעיתים, במסווה של צילום "לגיטימי" כביכול, לצורך בקרה פנימית, או כחלק מהתיעוד הרפואי וכדומה ולשמש "לצורכי המרפאה".

אולם משרדנו נתקל מדי פעם במקרים אשר בהם המטופל התמים שהאמין מדובר בתיעוד ויזואלי של גופו לצרכים פנימיים של המרפאה או לשם לימוד והשתלמות רופאים, מגלה לתדהמתו שתמונתו מתנוססת בראש חוצות.  כיום בעזרת קמפיינים מטורגטים לעיתים קרובות חברים ומכרים רבים של אותו קורבן מזהים אותו בגלישה פשוטה באינטרנט, כשלפתע "קופצת" פרסומת הנושאת את תמונתו של המטופל/איבריו/תוצאות הטיפול הרפואי או הקוסמטי/אסתטי שעבר.

במקרים כאלה, ראשית ישנה חשיבות עליונה לתיעוד מהיר, כולל של תאריכים ומקומות הפרסום. ככל שהתיעוד מקיף יותר, כן תגברנה כוחן של הראיות בתיק.

 

תביעה על הפרת פרטיות

לרוב ניתן לתבוע בשלל עילות בתביעות בסגנון זה, החל מחוק זכויות החולה, תקנות הרופאים, חוק הגנת הפרטיות, חוק איסור לשון הרע, דיני חוזים, פקודת הנזיקין, עשיית עושר, ולעתים אף זכויות יוצרים, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, פגיעה באוטונומיה, נזקים לא ממוניים, נפשיים, נזקים חברתיים, פגיעה בפרנסה ובזוגיות עקב השפלת  המטופל ורמיסת כבודו,  ועוד.

חשוב להדגיש שהמגמה של בתי המשפט היא לראות בחומרה רבה כל ניצול של חולים ומטופלים, המצויים מטבעם של דברים בעמדה חלשה ומוחלשת בעת קבלת החלטה על טיפול רפואי, ולכן ישנה חשיבות עליונה להסכמה מפורשת מדעת בלבד, שבה כל תכניותיה של המרפאה או בית החולים לפרסום תמונות המטופל ותצלומיו גלויות בפניו, ברורות ונהירות, ללא אותיות קטנות "התחכמויות" וניסוחים מעורפלים ועמומים.

פגיעה בפרטיות מטופל או פציינט
פרסום פרטי מטופלים ותצלומים על ידי רופאים ומרפאות, אילוסטרציה

חוק זכויות החולה וכבוד המטופל

משרדנו חרט על דגלו את ערכי כבוד המטופל וזכויות החולה ועל כן יילחם ללא לאות בכל גילוי של פגיעה בחולים, ביזויים והשפלתם בשעת טיפול או בדיקה רפואית, וגם לאחר מכן.

כיום בעקבות שינוי בתקנות הגשת תביעה נעשית פשוטה ומהירה יותר, ופרט לתצהירים וחוות דעת מספר הפעולות שיש לבצע, במקרים רבים, פחת באופן משמעותי, מה שמקל על הנגישות לבית המשפט לכלל שכבות האוכלוסייה.

כדאי להזכיר שהכללים נוגעים לרוב גם לרופאי שיניים, מרפאים פלסטיים ופסיכיאטרים, אך אינם תופסים – מבחינת חוק זכויות החולה, על מטפלים אלטרנטיביים למיניהם.

 

**

האמור, ככלל החומר באתר, אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי פרטני ו/או המלצה לפעולה כלשהי.

פוסטים אחרונים

אימות חתימה עורך דין וניסוח תצהירים

תצהיר בכתב הוא מסמך משפטי המהווה, ככלל, מעין עדות הניתנת בשבועה על ידי המצהיר. מדובר במסמך מורכב ורגיש יחסית המצריך בדיקה של תוכנו טרם החתימה עליו ולעיתים בקרה על האספקטים המשפטיים המהותיים העולים ממנו על מנת שלא להכשיל את המצהיר ולסכנו בתוצאות של עדות שקר (גם אם נאמרה בתום לב). בנוסף, על עורך הדין לאמת את חתימת המצהיר ולהזהירו עובר לכך.

קרא עוד »

צור קשר עימנו

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
דילוג לתוכן