הכל על תצהירים לאימות העובדות –  אימות חתימה וניסוח תצהירים בפריסה ארצית

הקדמה קצרה

תצהיר בלאימות העובדות (תצהיר בכתב) הוא תצהיר המאומת כדין, על ידי רשות מוסמכת (במקרים נדירים על ידי דיין, שופט, ראש מועצה מקומית וכו') – ולרוב על ידי עו"ד.

הרעיון הכללי מאחורי תצהיר הוא למעשה חלופה לעדות בבית משפט או עדות בכלל,  מדובר במסמך רגיש ולעיתים מורכב כאשר עיקר המורכבות נובעת מההשלכות שעשויות להיות לאי-דיוק בתיאור העובדות המועלות על הכתב על ידי המצהיר.

נוסח תצהיר סטנדרטי, לרוב יכיל הצהרה על כך שאם אותה שבועה-בכתב אינה נכונה המצהיר עשוי להיות צפוי לעונשים הקבועים בחוק (בנסיבות חמורות אף ענישה פלילית/מאסר).  בהתאם לכך, עו"ד מחוייב לוודא שהלקוח המצהיר מודע ומבין את ההשלכות שעלולות להיווצר בסיטואציה של מתן עדות שקר בתצהיר.

השימוש הנפוץ בתצהיר נהוג בהליכים משפטיים, ובעיקר לצורך תמיכה בבקשות ביניים.  תצהיר מוכר נוסף נקרא תצהיר עדות ראשית שתכליתו לתמוך בגרסה המרכזית של בעלי הדין, ומקובלת מאד בהליכים משפטיים אזרחיים ומסחריים.

בשימוש היומיומי והשוטף בעולם העסקי, המסחרי, ובממשקי אזרח-רשות בכלל, תצהירים הם כלי מרכזי להתנהלות שוטפת ונחוצים במגוון מצבים –  למשל, תצהירי כיבוי אש ובטיחות בעת פתיחת עסק ותצהירים לצורך רישוי עסקים,  תצהירים בביטולי דו"חות חנייה ודו"חות אחרים במקרים של עיקולים לעיתים מבוקשים בידי הרשויות והתביעה העירונית, ועוד.

גם בתצהירים אלו אין להקל ראש כיוון שהם בסופו של יום עלולים לשמש כנגד המצהיר בהליך משפטי, בנסיבות מסוימות.

בתביעות קטנות אגב אין מניעה להגיש תצהיר, או הצהרה בפני עו"ד, אך הדבר אינו מקובל ונעשה לעיתים רחוקות במצבים שבהם מתעורר צורך קונקרטי.  בכל מקרה יש לוודא צורך בתצהיר מול עו"ד, גם מכיוון שהמצהיר עשוי להחקר על עדותו שבתצהיר בפני ערכאה שיפוטית בהמשך.  שירות תצהירים במסגרת משרדנו ניתן בפריסה ארצית.

 

אימות חתימה עורך דין – מחיר

שאלה נפוצה נוספת היא שאלת העלות, והיא נובעת לרוב ממורכבות התצהיר. אימות חתימה לרוב הוא תהליך פשוט  ומהיר יחסית (אם כי גם כאן על עורך הדין לוודא את תוכן התצהיר ולראות שהוא ערוך כדבעי) אך עריכה של תצהיר סבוך עשויה לקחת זמן רב ולדרוש בדיקת רקע. ההמלצה היא טרם פנייה לעריכת תצהיר לנסח לעצמכם מעין טיוטה של עיקרי העובדות הידועות לכם מידיעה אישית (ממקור אותו שמעתם/ראיתם בעצמכם/או דברים ששמעתם מגורם ידוע על צד שלישי) ואת אלו שהם בחזקת "למיטב אמונתי", כלומר, עובדות שאתם מאמינים בהם או מעריכים שהם כך.

אימות חתימה מרחוק / אימות חתימה בהיוועדות חזותית /  אימות חתימה בחו"ל (תצהיר באימות מרחוק)

בתקופת הקורונה התאפשר אימות מרחוק המבוסס על שיחות וידאו. בקצרה רבה, אימות זה דורש תיעוד מקיף של ההליך והוא מורכב יותר וגם כרוך מטבע הדברים, לרוב, בעלות גבוהה מטיפול בתצהיר רגיל.  ככלל במשרדנו אנו ממליצים על אימות פנים אל פנים שמאפשר גם מתן ייעוץ פרונטלי אפקטיבי יותר באותו מעמד, במיוחד כשמדובר במסמך רגיש ומרכזי עבור המצהיר.

 

אימות חתימה אצל נוטריון

במרבית המקרים אין צורך באימות חתימה אצל נוטריון.  אך כאשר מתעורר הצורך לכך משרדנו ערוך לתת מענה במישור זה באמצעות רשת נוטריונים הפועלים עמנו בשיתוף פעולה ברחבי הארץ.   יחד עם זאת, כאמור, על רוב המסמכים גם עו"ד שאינו נוטריון יוכל לאמת חתימה, ואין צורך להוציא סכום גבוה מהמקובל.  על מנת לבדוק את אופי האימות/הנוסח הנדרש ניתן לשוחח עמנו בכל עת.

 

תצהיר עורך דין לארנונה ורשויות המס

מדובר במסמך נפוץ שלעיתים קרובות נישומים מתבקשים למלא ולאמת, במגוון מצבים. ניתן לשלוח אלינו לעיון (בדיקה ראשונית ללא תשלום) את העתק המסמך אותו התבקשתם לנסח או לאמת ונסייע לכן בנדון.

 

תצהיר תו סגול/הצהרת תו ירוק

ניתן להתייעץ עמנו בעניין הצהרה זו ותוקפה לאור מאפייני העסק הייחודיים.

נציין כי בין השאר אנו מטפלים בעריכת תצהירים ייעודיים בנושאים שונים, כולל בדיני משפחה ואפוטרופסות, ייפוי כח מתמשך, תצהירים לרישוי עסקים, תצהירי כבאות, תצהיר לחיים משותפים, ידועים בציבור ועוד.

טל' ישיר של עו"ד אסף פלג – 054-5829265

 

 

—-

אין לראות במידע האמור משום ייעוץ משפטי או המלצה לפעולה כלשהי. בכל מקרה יש להיוועץ בעו"ד טרם ביצוע כל פעולה משפטית או אחרת.  בעלי האתר אינם אחראים לכל נזק שייגרם למאן דהוא עקב שימוש במידע המצוי באתר.

 

פוסטים אחרונים

פגיעה בפרטיות מטופל והפרת סודיות רפואית

פגיעה בסודיות רפואית, כשהיא כרוכה בהפצת תמונות מטופלים וצילומי טיפולים רפואיים ברחבי האינטרנט ובטלויזיה נחשבת להפרה חמורה במיוחד של החיסיון הרפואי, ועל כן למטופל קמות שלל עילות תביעה אפשריות. בתי משפט רואים תופעה זו בחומרה רבה, במיוחד בשנים האחרונות עם התעוררות המודעות לנושא.

קרא עוד »

צור קשר עימנו

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
דילוג לתוכן